Friday, May 05, 2006


Tuumauuringud ja Euroopa Liit

Nõukogude Liidu mõjusfääri kuuludes üritasid tollased võimud isegi T¹ernoboli katastroofi maha salata. Igasugustest projektidest, mis olid seotud tuumaenergiaga, ei kuulnud tavainimesed mitte midagi. Valitses suur teadmatus tuumaenergia osas. Peale Eesti iseseisvumist hakkas laekuma meie inimestele mingisugust informatsiooni selliste asjade kohta, aga mitte palju, sest Eestit ei osatud veel eriti kuhugi liigitada ning tema staatus oli veel suhteliselt ebaselge. Mida rohkem Eesti lähenes ülejäänud Euroopale, seda vabamaks muutus ka info liikumine erinevate tuumareaktorite kohta. Ühel päeval rääkis füüsikaõpetaja meile tunnis ITERist, reaktorist, tänu millele peaks tulevikus meie enrgiaprobleemid olema lehendatud. Tänu keskkonnasäästlikkusele ei teki selle protsessi kaudu ka aineid, mis oleksid meie keskkonnale kaua aega ohtlikud. ITER asub Prantsusmaal. Õpetaja teadis meie blogist ja mainis meile, et kindlasti peaks seal märkima, et ilma Euroopa Liiduta ei oleks meil midagi teada selle projekti täpsest kulgemisest. Euroopa Liidu kaudu on õpetajatel võimalik saada head ülevaadet andvaid voldikuid, mille abil suurendada õpilaste teadlikkust keskkonnast ja sellest, millega õigupoolest paljud Euroopa teadlased tegelevad.

Siin on mõned teemakohased lingid

http://www.jet.efda.org/

http://www.iter.org/index.htm

http://www.efda.org/

http://europa.eu.int/comm/research/rtdinfo/index_en.html

5 Comments:

Anonymous Anonymous said...

No tore, et Euroopa teema mitte ainult ajaloo- ja ühiskonnaõpetuse tundides jutuks pole!

5:42 AM  
Anonymous Anonymous said...

tore et me nüüd ka sellistest asjadest eestis kuuleme. ma loodan väga et see projekt hakkab tööle ja eesti saab oma energia sealt, mitte ei pea hakkama kasutama energiat, mis tuleb tuumaelektrijaamast.

5:42 AM  
Anonymous Anonymous said...

Nagu ka selles jutus on näha, et Euroopa Liidust on Eestile palju kasu ja me areneme ka palju nüüd edasi teaduse jm suhtes.
Jällegi ma rõhutan, et mina pooldan Euroopa Liitu.

5:42 AM  
Anonymous Anonymous said...

hea, et nüüd räägitakse koolides tuumaenergiast ning selle seostuvatest hüvedest ja puudustest...kindlasti äratab see nii mõneski õpilases huvi, mis tulevikus tooks Eestile palju kasu.

5:43 AM  
Anonymous Anonymous said...

Tänu info levikule erinevate Euroopa organisatsioonide poolt saame me teada, mis ülejäänud liiduriikides toimub ning sellistest asjadest teadlikud olles, on ka meil endil võimalus kaasa aidata projektidele kas väljaõppinud inimeste või ressursside poolest. Sellised tegevused aitavad ühendada Euroopa Liidu rahvast ning üle saada võõrustundest, mida tuntakse üksteise suhtes ja keelebarjääridest, mis kaovad tihedas koostöös. Mis puutub antud energia tootmise võimalusse, siis sellele ei tasuks veel mingit erilist lootust panna ja esialgu tuleks otsida siiski teisi alternatiivseid energiatootmise viise põlevkivile, sest termotuuma uuringud paistavad olevat üsna algusjärgus ning nad kulutavad rohkem energiat, kui annavad. Samuti kulub nende testide ja uuringute õnnestumisel veel aastaid, et seda üle maailma hakata levitama ning sellised aparaadid maksavad kindlasti tohutult, mistõttu peaks hetkel leppima ilmselt tuumaenergia võimalusega ning tuleks hakata tasapidi raha koguma antud aparaadi soetamiseks tulevikus.

5:43 AM  

Post a Comment

<< Home